Hovězí maso – zrání 14 dní
Chováme býčky masných plemen Masný simental, Blonde ´d Aquitaine a Aberdeen angus. Býčky nakupujeme jako zástav a chováme je od 5 – 6 měsíců ve volném ustájení s venkovními výběhy, pravidelně jim nastýláme slámou, k dispozici mají drbátka, samozřejmostí je neustálý přístup k vodě, minerálním lizům a krmení. Krmeni jsou výhradně krmivy z vlastní produkce – vojtěškovouu a luskoobilnou senáží, kukuřičnou siláží, senem, obilnými šroty. Naše zvířata milujeme a chováme se k nim s veškerým respektem, který sami při své velikosti navíc vzbuzují 🙂 a děláme vše pro to, aby svůj život prožili co nejpřirozeněji, bez jakéhokoliv stresu.
Porážka, na kterou sami dohlížíme, probíhá nedaleko na malých bio jatkách asi 30 min jízdy. V budoucnu bychom rádi vybudovali vlastní porážecí prostory, abychom minimalizovali stres zvířat z přepravy. Jsme jedna z mála farem, kde zpracováváme maso jen a pouze z vlastního skotu.
Hovězí maso v našem provozu zraje 12 -14 dní suchým zráním, až poté čtvrtě ve spolupráci s řezníkem rozbouráme a vakuově balíme.
Vyzrálé hovězí maso dodáváme ve formě 5 kg a 9 kg rodinných balíčků, které obsahují kombinaci předního masa s kostí, předního masa bez kosti a zadního masa.
Objednat si u nás můžete ale také speciality – nízký a vysoký roštěnec na steaky, špalíky z pravé svíčkové, kostky na guláš, mělněné maso atd. Nově máme v nabídce také hovězí tataráček, který připravujeme pouze z dokonale očištěného výběrového zadního masa.
Nabídka je opravdu pestrá a my věříme, že si najdete svého vyzrálého oblíbence 🙂
Vepřové maso – zrání 5 dní
Vepřové maso pochází z našich půlročních prasátek, která chováme od jara do podzimu ve venkovním přístřešku s hlubokou podestýlkou, na zimu jsou v denně vyklízené stáji na podestýlce. Prasata krmíme šroty z obilnin, luskovin a mačkanými vařenými bramborami z našich polí.
Celoročně mají naše prasata k dispozici dostatek slámy, se kterou si hrají, žvýkají a také staví pelíšky, do kterých se ve větší zimě ráda zavrtají 🙂
Vepřové maso zrajeme 5 dní a dodáme Vám jej ve formě balíčků – menší odpovídá cca 1/8 prasete, větší cca 1/4. Obě varianty obsahují pestrý výběr ze všech partií masa kromě hlavy, kostí a nožiček. Díky domácím krmivům a porážce ve vyšší hmotnosti mívají naše prasata větší vrstvu sádla – můžete si jej proto objednat i samostatně, bývá ho dostatek.
Můžete si také zarezervovat celou vepřovou půlku – buď nahrubo rozbouranou u nás nebo celou s tím, že veškerá práce se zpracováním je na vás 🙂
Zrání masa
Bez něj to nejde!
Zrání masa je složitý technologický a fyziologický proces, během kterého dochází k enzymatickým procesům a změně pH. Výsledkem je, že se tuhé a pružné maso mění na maso měkké, křehké a příjemně aromatické. Suché zrání masa probíhá min. 12 dní při teplotě 0 až + 2°C. Po rozbourání a zabalení do vakua pokračuje mokré zrání.
Maso Vám předáme perfektně vyzrálé a je vhodné k přímé kuchyňské úpravě nebo uskladnění. Zakoupením našeho masa si zkrátka zajistíte luxusní kulinářský požitek z Vašeho regionu 🙂
Ke každému nákupu Vám pro inspiraci poskytneme návod na kulinářskou úpravu masa u vás doma. Uvidíte, že vařit s VYZRÁLÝM hovězím masem je opravdová radost 🙂
Kulinářská úprava hovězího masa
Aneb s naším masem dokážete všechno!
Přední maso
- Krk – maso na jakékoli omáčky, pokud je vyšší, lze udělat i šťavnatý steak, po namletí skvělý na hamburger.
- Plec – hodí se na dušení, vaření, pečení
- Kližka, karabáček – nejlepší maso na přípravu gulášů, používá se i na ostatní omáčky, vhodné je i na pomalé pečení.
- Husička – použití viz kližka, karabáček, husička se navíc dá použít i na skvělé hovězí carpaccio.
- Pupek – na polévky i omáčky, pokud je zbavený všech tučných částí, lze připravit roládu, kapsu, či v celku grilovat.
- Hrudí – na vaření, pečení, pokud je vyšší, lze i plátkovat.
- Žebro – výborné jako základ silného vývaru i na pomalé pečení
- Vysoký roštěnec – šťavnatější než nízký roštěnec díky vyššímu obsahu tuku, vyloženě steakové maso.
Zadní maso
- Vrchní šál – má velmi široké použití – lze z něj připravit tatarský biftek, masové špalíky nebo plátky na steaky či rolády.
- Spodní šál – je jedním z tvrdších svalů z kýty, hodí se na španělské ptáčky nebo na pečení, lze z něj připravit také roastbeef.
- Ořech – jeden z nejměkčích svalů, ideální na pečení, steaky i rolády.
- Holubička – díky jemnému mramorování je ideální na grilování.
- Květová špička – tzv. maso z kříže, nejméně namáhaný sval na kýtě, vynikající maso, skvělé na pomalé pečení nebo rump steak.
- Válec – namáhaný sval na kýtě, je proto tvrdší a potřebuje delší úpravu pečením či vařením, vhodné na omáčky.
- Velká plec – zadní maso z přední čtvrtě, lze využít na omáčky, rolády, kapsy i steaky.
- Loupaná plec – zadní maso z přední čtvrtě, krátké šťavnaté maso na marinovanou pečeni nebo omáčky, dá se využít i na steaky.
- Nízký roštěnec – libové maso ze hřbetu, nejlepší na grilování, hodí se i na dušení nebo výborný roastbeef.
- Pravá svíčková – nejjemnější maso z nejméně namáhaného svalu v těle, používá se na pravý škrábaný tatarský biftek, vysoké steaky, medailonky.
- Falešná svíčková – tzv. kulatá plec, výborné maso na dušení, rychlé opékání v celku, na ragú nebo medailonky.
Mělněné maso – na Burgery 🙂 dále na karbanátky, směs na špagety, plněné papriky,…