Kde se vzalo hovězí od Palečků?

Historie našeho statku se datuje od roku 1897 a po celou dobu jej provázela pohnutá minulost v době 2. sv. války a komunismu. Info doplníme.

Myšlenka vybudovat na statku fungující provoz s prodejem ze dvora se zrodila ještě za dob studií v hlavě současného majitele hospodářství MVDr. Luďka Palečka. Nevedla k tomu zcela jednoduchá cesta. Statek jsme převzali v zanedbaném stavu a vyžadoval spoustu investic, na které ale zpočátku nezbývaly peníze. Bylo nutné zrekonstruovat hospodářské budovy, přeložit střechy, zmodernizovat chlévy, odkoupit stáj a třetinu polí, vydláždit dvůr, obnovit zemědělskou techniku a to nemluvím o provozních nákladech a snu o vlastním bydlení. O vlastním bydlení stále sníme 🙂 ale potřebné změny se nám během let podařilo více méně uskutečnit, a s podporou z Programu rozvoje venkova jsme dokonce zprovoznili chladící box a bourárnu, kterou využíváme ke zrání a zpracování hovězího (i vepřového) masa. Prakticky veškeré práce spojené s produkcí vyzrálého hovězího masa probíhají v našem hospodářství – od výkrmu telat, výroby krmiv, zrání jatečně upraveného trupu, rozbourání a následná distribuce objednávek. Porážka skotu se uskutečňuje v jiném schváleném provozu, který je z našeho hospodářství vzdálen cca 30 min, a skot tak není stresován žádnou déletrvající přepravou.

Stále se snažíme zlepšovat prostředí farmy, abyste se u nás cítili co nejlépe a rádi se k nám vraceli 🙂

A dál?

V současnosti obhospodařujeme cca 100 h orné půdy, luk a pastvin. Býčci v našem hospodářství pocházejí od sedláků/farmářů z okolních vesnic, kteří je ve věku 5-6 měsíců odstaví a my je začínáme vykrmovat. Na polích proto pěstujeme převážně krmiva pro ně nezbytná – obiloviny (pšenici, ječmen, oves), luskoviny (hrách, bob + luskoobilné směsky), pícniny (jetel, vojtěšku, kukuřici, čirok, tráviny). Na zelené hnojení a zlepšení půdních vlastností pěstujeme svazenku.

Další neméně důležitou plodinou, které věnujeme péči jsou konzumní brambory – letos odrůdy Antonie, Wega a červená Esme – salátové a přílohové odrůdy – věříme, že se povedou.

Portfolio našich masných výrobků jsme rozšířili o výrobu trvanlivých polokonzerv – Vepřové a Hovězí ve vlastní šťávě, Luncheon meat, Pepovu, Mandlovou a Brusinkovou paštiku, které od A do Z vznikly na naší malé farmě v Posázaví. Sortiment také rozšiřujeme o další produkty z regionu – Dobroty od Kovářky, Bezva řepa, domácí med, koření, Moravčíkova vína, mléčné výrobky MaRyša…

Produkce opravdu KVALITNÍCH a LOKÁLNÍCH potravin je hlavní myšlenkou naší práce, možná právě proto jsme se v r. 2017 stali držiteli značky Kraje blanických rytířů – regionální produkt. Moc si toho vážíme a DĚKUJEME!!!

Tohle jsme my!

Katka – bourárna je její parketa. Od balení masa, jeho označování, přes chystání objednávek, výrobu polokonzerv, komunikaci se zákazníky až po následný prodej – vše je její práce, kterou miluje, a kterou žije. Občas také nakrmí býky, poseká trávu, přebere brambory, postará se o ovečky, vyčistí kurník a hrozně ráda vaří – omáčky, pečená masa, variace na téma brambory, čím víc domácích surovin, tím je radši – ale hlavně aby chutnalo dvěma mlsným jazýčkům Sašence a Leoškovi. A taky panu doktorovi.

Luděk – pan doktor s velkým V – je totiž veterinář! Když se před lety rozhodoval, zda se bude naplno věnovat veterině nebo naopak práci v zemědělství, jeho kolega mu poradil: „Dělej všechno!“ a tak to Luděk dělá. Obě své práce miluje a doslova se pro ně narodil. Když zrovna neléčí stádo krav, nekastruje hřebce, neočkuje ovce, nerodí štěňata a neuspává lamu, stará se o to, aby naši býčci pěkně rostli. Vyrábí jim krmení, kydá stáj, nastýlá, dohlíží, aby měli stále plný žlab – samozřejmě s podporou jeho táty a bráchy Jirky.

Sašenka – holka, co nám ráda pomáhá, ale ještě radši tvoří a maluje. Je to citlivá duše, která miluje přírodu, zvířátka, motýly. Nesmírně pozitivně obohacuje náš život, vše přijímá bez zábran a bez problémů, život doslova hltá plnými doušky, a my s ní.

Leošek – budoucí zemědělec – traktory, kombajny, manipulátory, přetékají jimi doma krabice; ale co teprve, když sedne do opravdického stroje! Až trochu povyroste a dosáhne na pedály, bude z něj tatínkova pravá ruka!

V případě dotazů a objednávek nás neváhejte kontaktovat! 🙂